English Version

Scan Statistics si Aplicatii

Tema de cercetare: "Scan statistics si aplicatii"

se desfasoara in cadrul programului "BRANCUSI" de colaborare Romano-Franceza de catre Colectivul de Cercetare in Informatica,
condus de Prof.dr. I.Vaduva.

Colectivul de cercetare:

Prof.dr. Ion Vaduva (coordonator de tema)
  Prof.dr. Denis Enachescu
  Lect.dr. Marius Popescu
  Asist.dr. Florentina Suter
  Asist. Mariana Cidota

Colaborarea se realizeaza intre Centrul de cercetari in Informatica medicala (CERIM) al Universitatii Lille2 si Colectivul de cercetare in Informatica al Facultatii de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti.

Colaborarea se desfasoara pe anii 2005 - 2006. Partea franceza studiaza aproximari ale statisticii scan bidimensionale. Partea romana studiaza estimarea repartitiei statisticii scan pentru un domeniu plan in care punctele sunt generate de un proces Poisson bidimensional uniform.

In final se va obtine un test din care se verifica daca incidenta geografica a unei boli (intr-un teritoriu) este aleatoare (si deci normala!), sau este determinata de cauze ce ar trebui investigate.

O aplicatie practica se va realiza cu date furnizate de partea franceza din zona geografica Lille.

Tema face parte din planul intern al FMI si este finantata partial de MEC.

2002 - 2015 -- Facultatea de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti
Str. Academiei nr. 14, sector 1, C.P. 010014, Bucuresti, Romania
Tel: (4-021) 314 2863, Fax: (4-021) 315 6990, secretariat  fmi.unibuc.ro