English Version

LUAREA DECIZIEI MULTI-ATRIBUT

Tema de cercetare: Instrumente pentru promovarea domeniului
"LUAREA DECIZIEI MULTI-ATRIBUT"

Echipa de cercetare a FMI este formata din:

Prof.dr. Ion Vaduva (coordonator de tema)
  Lect.dr. Marius Popescu
  Student Vasile Silviu Laurentiu (an I, Master "Informatica Aplicata")
  Student Stere Ana Veronica (an I, Master "Informatica Aplicata")
  Student Alexe Dumitru Bogdan (an I, Master "Informatica Aplicata")

Tema face parte din Programul National de Cercetare de Excelenta (CEEX) si este o componenta a Proiectului Instrumente la nivel de excelenta pentru promovarea domeniului LUAREA DECIZIEI MULTI-ATRIBUT.

Proiectul este coordonat de Institutul National de Cercetare-Dezvoltare in Informatica (INCDI), care mai colaboreaza cu o echipaa de la ASE-Bucuresti.

Obiectivul principal al Proiectului este sa realizeze un sistem de programe MADM (Multi Atribute Decision Making) si se va finaliza in:

• Cartea electronica MADM;
  • Cursul electronic MADM;
  • Serviciul prevaziv de modelare si rezolvare de modele MADM (care va acoperi necesitatea de a defini si construi modele matematice MADM in paradigma americana).

Tema de cercetare se desfasoara pe baza de contract cu INCDI, extins pe perioada octombrie 2005 - septembrie 2008.

Echipa FMI are sarcina de a analiza multitudinea de modele MADM, de a construi algoritmi fundamentati matematic (mai ales pentru modele matematice si modele fuzzy), de a asigura implementarea lor eficienta, de a construi exemple si exercitii pentru cartea electronica si cursul electronic MADM, precum si de a realiza programe pentru implementarea produsului program final.

2002 - 2015 -- Facultatea de Matematica si Informatica, Universitatea din Bucuresti
Str. Academiei nr. 14, sector 1, C.P. 010014, Bucuresti, Romania
Tel: (4-021) 314 2863, Fax: (4-021) 315 6990, secretariat  fmi.unibuc.ro